Şifre yöneticisi nasıl çalışır ve neden bir tane kullanmalısınız

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Şifre yöneticisi nasıl çalışır ve neden bir tane kullanmalısınız

Şifre yöneticisi kullanmak yaşamınızı daha güvenli ve daha basit hale getirir.

Eskiden güvende kalmak için şifrelerimizin rastgele karakterler, büyük harfler, sayılar ve sembollerden oluşması gerektiğini düşünürdük. Durum artık böyle değil. Aslında artık şifrenizi hatırlamanıza bile gerek yok. Bunun yerine şifre yöneticisi kullanmalısınız.

Şifre yöneticisi, tüm şifrelerinizi güvende tutan ve farklı hesaplarınız için farklı ve güçlü şifreleri oluşturmaya yardımcı olan bir uygulama, ya da daha doğrusu dijital bir kasa. Farklı türleri mevcut. Favoriler ise 1Password, LastPass ve KeePass.

Şifre yöneticisi sizi sadece güvende tutmaz: Aynı zamanda yaşamınızı basitleştirir. Şifreleri girmek yerine birçok şifre yöneticisi formları otomatik olarak doldurur. Telefonda ise şifre yöneticisi uygulamasından yer alan şifreyi, giriş yapmaya çalıştığınız hizmete kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Şunu açıkça söylemeliyiz: her hesap için ayrı bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız.

Benzersiz şifresi olan (en azından öyle umuyoruz) onlarca online hesabımız var. Şifreleri yeniden kullanmak iyi bir fikir değil. Örneğin saldırganlar Netflix veya Spotify şifrenizi ele geçirip bunu banka hesabınızda da deneyerek kartınızı hortumlayabilirler. Beynimiz şifreleri hatırlama konusunda çok da kötü olmasa da onlarca benzersiz ve güçlü şifreyi hatırlamak neredeyse imkansız. Bu nedenle şifre yöneticisi kullanmalısınız.

Tabi hatırlamanız gereken bir şifre hala olacak. O da şifre yöneticisinin şifresi. Bu şifre diğer tüm şifrelerin olduğu kasayı açtığı için iyi bir tane seçmelisiniz. Uzun büyük harf, sembol ve sayı içeren şifreleri unutun. Güvenli bir ana şifre oluşturmanın en kolay yolu geçiş ifadesi oluşturmak: rastgelen ama telaffuz edilebilen, yani akılda kalabilen, kelimeler. Örneğin: ışıklandırılmış siesta kilise varil ampute zar (bunları kullanmayın).

Ana geçiş ifadesi oluşturduğunuzda, bunu bir kağıda yazın ya da yakınlarınızın telefon numarasını ezberlediğiniz gibi aklınızda kalana kadar yazın. Şifreyi ezberleyen kadar kağıdı cüzdanınızda taşıyabilir ya da baş ucunuza koyabilirsiniz. Daha sonra şifre aklınızda kalınca kağıdı atabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar tüm hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaya çalışın.


Bu içerik, Motherboard web sitesinde yayınlanan “How Password Managers Work And Why You Should Use One” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.