Neden VPN kullanmalısınız (ve nasıl seçim yaparsınız?)

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Neden VPN kullanmalısınız (ve nasıl seçim yaparsınız?)

VPN veya Sana Özel Ağı biliyor olabilirsiniz. Ancak büyük ihtimalle kullanmıyorsunuz. VPN kullanmanız gerekir. Şimdi ihtiyacınız olmasa bile ileride en az internet bağlantınız kadar önemli olabilir.

En çok sevilen beş VPN hizmet sağlayıcısına baktığımız zaman birkaç şey fark ettik. İlk olarak VPN sağlayıcıları için “en iyi” olmak büyük bir iş ve en üst sırada yer almak için birbirleriyle savaşabilirler. İkinci olarak o kadar çok VPN sağlayıcısı var ki en iyi olanı seçmek zor olabilir. VPN’ler eşit değildir. Bu yazıda VPN’in ne olduğunda, neden ihtiyacınız olduğuna ve en iyisini nasıl seçeceğinize bakacağız. Hadi başlayalım.

VPN nedir?

Basit bir şekilde açıklamamız gerekirse, Sanal Özel Ağ veya VPN, açık ağlarda yani internet üzerinde ağ bağlantılı iletişim kuran bilgisayarlar (veya ayrık ağlar). İşletmeler uzak veri merkezlerine bağlanırken VPN kullanır. Bireyler ise fiziksel olarak aynı LAN (yerel alan ağı) üzerinde olmadıklarında ağ kaynaklarına erişmek için VPN kullanır. Bazı durumlarda güvenli olmayan açık ağ kullandıklarında iletişimlerini güvenli ve şifreli sağlamak için de bu yöntemi kullanırlar.

VPN’e bağlandığınız zaman genellikle bilgisayarınızda VPN istemcisi başlatır (veya özel bir sitede yer alan bağlantıya tıklar), giriş bilgilerinizle giriş yapar ve bilgisayarın uzaktaki bir sunucuyla güvenli anahtar değiştirmesini sağlarsınız. İki bilgisayarda birbirini doğruladıktan sonra tüm internet iletişiminiz şifreli ve güvenli bir şekilde sağlanır.

VPN ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey: Gönderdiğiniz ve aldığınız tüm bilgilerin şifrelenerek meraklı gözlerden gizlenmesi için bilgisayarın internet bağlantısını güvenli hale getirir.

Bildiğiniz VPN’ler seyahat ederken işinize bağlı kalmanızı sağlayan veya başka bir ülkede en sevdiğiniz dizileri izlemek için ödeme yaptığınız okulun ya da işletmelerin sunduğu türler olsa da temelde hepsi aynı şeyi yapar.

Neden VPN’e ihtiyacınız var veya nasıl faydalanabilirsiniz

VPN, güvenliğinizi arttırarak fiziksel olarak bağlı olmadığınız ağların kaynaklarına erişmenize izin verir. VPN ile ne yapacağınız ise farklı bir hikaye. Genelde VPN kullanıcıları farklı kategorilerde yer alır:

 • Öğrenciler/çalışanlar. Bu kişilerin bazı sorumlulukları vardır ve okulları ya da şirketleri, evdelerken veya seyahat ederken kaynaklara erişmeleri için VPN sağlar. Birçok durumda bu kişi, ücretsiz VPN hizmeti kullanıyordur. Bu nedenle satın almak istemez. Aynı zamanda eğer güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, havaalanı veya kafelerde Wi-Fi kullanırken bağlantılarını VPN ile koruma altına alabilirler.
 • İndiriciler. İster yasal ister yasa dışı indirme yapın, bu kişi bilgisayarında torent uygulaması olduğu için şirketin cadı avı listesinde yer almak istemez. VPN, BitTorrent gibi uygulamaları kullanırken güvenli kalmanın tek yoludur. Kalan her şey yalancı güvenlik algısı oluşturur. Kendinizi hakim karşısında bulmaktan ya da büyük cezalar ödemekten daha iyi değil mi?
 • Gizliliği düşünen güvenlik savunucuları. İster izlenen bir ortamda olsunlar ister tamamen boş ve açık bir ortamda olsunlar, bu kişiler iletişimlerini meraklı gözlerden uzak tutmak için güvenli ve şifreli olarak sağlamak adına VPN hizmetlerini kullanırlar. Bu insanlar için güvenli olmayan bağlantı, karşınızdaki kişinin en söylediğinizi anlamasıdır.
 • Gezgin. Bu kişiler, Olimpiyatları yerel yayınlarla uğraşmadan canlı olarak izlemek ister. En sevdikleri diziyi yayınladığı zaman izlemek ve çevirileri beklemek, konumla sınırlı internet radyoları dinlemek yerine veya yeni internet hizmetlerini ve uygulamalarını kullanmak için belirli bir bölgeyle kısıtlanmak istemez.
 • Yukarıdakilerden birkaçı. Bunlardan birisi olmasanız bile bunların karışımı olmanız olası. Yukarıdaki tüm durumlar için ister kendinizi koruyun, ister hassas verilerle çalışın ve işinizden kovulmak istemeyin ya da isterseniz tamamen kendinizi koruyun, VPN hizmetleri yardımcı olur.

Yukarıdakiler size uygun olmasa bile VPN kullanmak fayda sağlayacaktır. Seyahat ederken veya güvenli olmayan ağda çalışırken kullanmanız gerekir (okuyun: sizin sahip olmadığınız, yönetmediğiniz veya yöneticisine güvenmediğiniz ağ.) Bu da kahve dükkanında bilgisayarınızı açmanın ve Facebook’a girmenin ya da havaalanında e-postalarınıza bakmak için telefonla Wi-Fi ağına bağlanmanın sizi riske sokabileceği anlamına gelir.

Size güvenlik de sağlayan uzaktan oyun ve tarama için kendi VPN’inizi oluşturmayı, VPN’i nasıl daha güvenli hale getireceğinizi ve üyelik açıp kullanabileceğiniz ücretsiz ve ücretli VPN hizmetlerini gösterdik.

İyi VPN nedir?

İyi VPN’ler sağlam özellikler, sunucu konumu, bağlantı protokolleri ve fiyat sunar. Bazıları arada bir kullanmak için uygunken diğerleri şirketlerin uygulama ve hizmetlerine koydukları konum sınırlarını aşmaya yarar. Diğerleri ise indirme yapan ve bu süreçte gizlilik isteyen kişileri hedef alır. İşte aramanız gerekenler.

 • Protokol: VPN’i araştırırken SSL/TLS (bazen OpenVPN desteği olarak da ifade edilir), PPTP, IPSec, L2TP ve diğer VPN türlerini duyabilirsiniz. PCMag Ağ Kurma ve Küçük İşletme Müşteri Analisti Samara Lynn’e VPN satın alacak kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini sorduk. “SSL son günlerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Tüm bu protokoller güvenli bağlantı sağlayacak,” diye açıklayarak birçok çözümün son kullanıcı için görünmez olduğunu belirtiyor. Her protokolün kendine has artıları ve eksiler var. Eğer bu konuda endişeleniyorsanız (özellikle PPTP açıkları), bunların fakındasınız demektir. Kullanıcıların çoğu bu konu hakkında endişelenmemeli – diğer yandan kurumlar IPSec veya SSL istemcileri kullanmalı.
 • Kurumsal ve Çıkış Konumları: VPN’i hangi amaçla kullandığınıza bağlı olarak hizmet konumu (ve seçtiğiniz çıkış konumu) ele alınması gereken önemli konular. Konum kısıtlarından uzaklaşarak İngiltere’de canlı yayınlanan bir programı izlemek istiyorsanız, VPN hizmet sağlayıcınızın İngiltere’de sunucuları olduğundan emin olun. Gizlilik veya devletin sizi izlemesi konusunda endişeleniyorsanız, bulunduğunuz ülkenin dışında hizmet sunan bir sağlayıcıyı seçebilirsiniz. Benzer şekilde eğer hizmetler ABD’den sağlanıyorsa ABD yasalarına tabi olabilir ve yetkililerin istemesi durumunda veri kullanımı açıklanabilir. Bunun daha önce olduğunu gördük (deniz aşırı hizmetlerin herhangi bir çekince olmadan verileri dost canlısı hükümetlere verdiğini gördük). Ama VPN’in birden fazla konumda sunucusu olması ya da en azından ilgilendiğiniz konumda sunucusunun olması önemli.
 • Giriş: VPN’e bağlandığınız zaman verilerinizi VPN hizmet sağlayıcısına emanet edersiniz. İletişiminiz dışarıdan dinleyenlere karşı güvenli olsa da aynı VPN üstündeki diğer sistemler – özellikle de operatör – eğer isterse verileriniz kaydedebilir. Eğer bu sizi rahatsız ediyorsa (güvenlik/gizlilik savunucu ya da indirici iseniz), üyelik oluşturmadan önce sağlayıcının kayıt politikalarını öğrenin. Bu konum için de geçerli – Eğer şirket kayıtları tutmuyorsa konumu çok da önemli olmayabilir. (Hükümet isteyebileceği için ABD tabanlı VPN sağlayıcılarının kayıt tutmak zorunda olduğuna dair bir dedikodu var. Bu doğru olmasa da eğer veriler tutuluyorsa hükümet verileri isteyebilir.) Bağlı olduğunda aktivitelerinizi kayıt etmeyen VPN sağlayıcıları için (birçok eder), TorrentFreak yazısına göz atın.
 • Kötü Yazılım/Casus Yazılım Karşıtı Özellikler: VPN kullanmak fethedilemez olduğunuz anlamına gelmez. Mümkün olan durumlarda HTTPS kullanmalı ve indirdiğiniz dosyalara dikkat etmelisiniz. Bazı VPN hizmet sağlayıcıları – özellikle mobil olanlar – virüs veya trojan indirmelerini engellemek için müşterilerine kötü yazılım karşıtı tarayıcılar da sunarlar. Satın almak istediğinizde sağlayıcının bağlı olduğunuz zaman kötü yazılım karşıtı koruma sunup sunmadığına bakın. Örneğin önceden bahsettiğimiz Hotspot Shields, premium kullanıcılara kötü amaçlı yazılım koruması sunuyor. Sizin için önemli olmasa da birinin arkanızı kollaması iyi bir şey.
 • Mobil Uygulamalar: VPN hizmet sağlayıcısına para harcayacaksanız (veya ücretsiz bir hizmet kullanacaksanız), tüm cihazlardaki deneyimi değerlendirmeniz gerekir. Önde gelen sağlayıcılar, bireysel kullanıcılar için masaüstü ve mobil çözümler sunarken kurumlar ve okul ağları bu noktada biraz geride kalmış olabilir. Bilgisayarınızla birlikte telefonunuzu da güvene almak istediğinizde iki farklı politika ve anlaşması olan iki farklı VPN kullanmadığınızdan emin olun.
 • Fiyat: Son olarak kullanıcı anlaşmasını dikkatli bir şekilde okuyun. İlgilendiğiniz hizmetin gizlilik politikasını okumalı ve ücretsiz ve ücretli hizmetler arasındaki farkları anlamalısınız. Örneğin:
 • Ücretsiz VPN Sağlayıcıları, aktivitelerinizi kaydedebilir ve bağlantı kurduğunuzda bağlama göre reklamlar gösterebilir. Aynı zamanda gelecekte gösterilen reklamlar için kullanım alışkanlıklarınızı kullanabilir, daha az çıkış konumuna sahiptir ve gizlilik açısından yetersiz kalabilir. Güzel özellikler sunsalar da eğer giriş ve gizlilik sizin için önemliyse bunlardan kaçınabilirsiniz. Yine de eğer kısıtlı bütçeyle seyahat ederken hızlı ve sorunsuz güvenliğe ihtiyacınız varsa oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarlar.
 • Üyelik sunan VPN Sağlayıcıları, hizmete ödeme yaptığınız için gizliliği daha ciddiye alırlar. Reklam göstermeleri olası olsa da kayıt veya veri saklama şartları şirketler arasında farklılık gösterir. Genellikle hizmeti tanıtmak için ücretsiz deneme sunarlar. Ancak şunu unutmayın, hizmet için ödeme yapacak olmanız üstünüze düşenleri atlamanız anlamına gelmez.

Özellikler ve fiyat iyi bir VPN hizmetini gösterse de iyi gibi görünen birçok kötü VPN de vardır. Özelliklere göre hizmetleri açıklayan güvenli kaynaklarla sadece kullanıcı görüşlerini gösterenleri karşılaştırın. Kullanıcı görüşlerini içerenler, fanatik kullanıcıların ve potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen kurumların görüşleriyle kirletilmiştir.


Bu içerik, Life Hacker web sitesinde yayınlanan “Why You Should Be Using a VPN (and How to Choose One)” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.