Google’ın gizliliği yok etmek ve veri toplamak için izlediği 4 yol

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Google’ın gizliliği yok etmek ve veri toplamak için izlediği 4 yol

Google Sokak Görünümü sadece fotoğraf çekmiyor ve Android telefonunuz aramdan daha fazlasını yapıyor.

Mesajlarımızı, e-postalarımızın, aramalarımızın, konumumuzun ve daha fazlasının içeriğine göre analitik oluşturma ve satmanın ötesinde Google’ın artık yeni bir hedefi var: yaşamımızı çevreleyen ağların haritasını çıkarmak ve kolonileştirmek.

Google, geçtiğimiz ay Wi-Fi kontrollü ev ısıtma ürünü satan Nest’i $3,2 milyona satın aldığını açıkladığında PrivacySOS.org şunları söyledi. “Google, açık Wi-Fi ağında dolaştığı sürece en hassas verilerinizi toplama hakkı olduğunu öne sürüyor. Şimdi bu şirketin evimize girmesine izin mi vereceğiz?”

PandoDaily’den Yasha Levine’in açıklamasında göre “Gizlilik tartışmasının ağzında yer alması gereken ACLU’ya kötü haber vermek istemem ama Google zaten evimizde.” “Uzun zamandır evimizde. Ve sadece evimizde değil. Aynı zamanda iş yerimizde, arabamızda ve sokakta yürürken bile yanımızda.”

PandoDaily’nin diğer iki yazarı Carme Deamicus ve Michael Carney, “belirttiğimiz gibi bu gelişmeyle ilgili gizlilik endişeleri çok büyük,” dedi. “Nest ürünleri kullanıcıların Wi-Fi IP adresinin yanı sıra kullanıcıların hareketleriyle ve evde ve iş yerinde adreslerle ilgili detaylı bilgiye sahip.”

Wall Street Journal editörü Michael Hickins, “satın alma Google’ın geniş Nesnelerin İnterneti ortamında arama, insan ve ürün çerçevesini tamamlayacak,” dedi. Box Inc. CEO’su Aaron Levie’nin Twitter gönderisinde dediği gibi “ev otomasyonu, kendi kendini kullanan araçlar, robotlar, telefonlar ve yaşam bilimleriyle Google kendi 21.yüzyılını oluşturuyor.”

Gizliliğini korumak isteyenler dikkat etmeli. Google, lobicilerin ve yöneticilerin açıkladığından daha fazlasını yapıyor. Google’ın tuttuğu her veriye sahip olmasını içeren şirket etiğini vurgulayan dört örneğe bakalım.

  1. Sokak Görünümü: sadece sokakların haritasını çıkarmakla ilgili değil. 38 eyalette dava açıldıktan sonra geçtiğimiz Mart ayında Google, dört yöne bakan kameraların olduğu garip arabaların sadece fotoğraf çekmediğini kabul etti. New York Times raporuna göre “şifreler, e-posta ve diğer kişisel bilgiler” gibi verileri evlerden ve binalardan topluyorlardı.
  2. Gmail: gözetleme ve izleme. Bu Ekim ayında federal yargıçlar, ağdaki tüm mesajların içeriğinin incelenmesine ve reklamcılara yan ürün satılmasına itiraz eden Google kullanıcılarının açtığı toplu davayı reddetmeyi reddetti. Google’a karşı dava açanlar, Google’ın federal dinleme yasalarını ihlal ettiğini söyledi.Bu Google için yeni bir sorun değil. 2009 yılında yapılan kongre ifadesinde Google avukatları, e-posta teknolojisinin spam gönderileri, bilgisayar virüslerini ve “Gmail kullanıcı deneyimi kapsamında” reklam verdiğini söyledi. Ama geçtiğimiz sonbaharda ABD Bölge Yargıcı Lucy Koh, Google’ın Gmail kullanıcılarına kişisel profil oluşturup reklamlarla kullanıcıları hedef alacağını söylemediğini belirtti. Ne Gmail kullanıcısı olmayan kişiler ne de Gmail adresine e-posta gönderenler, Google’ın mesajlarını toplamasına çözümlemesine izin vermeyi kabul etti.
  3. Google Safari: sadece Wi-Fi aramıyor. Google’ın mahkeme kayıtları arasına veri toplamaktan fazlası var. 2012 yılının başında Wall Street journal, Google’ın yazılımlarının Apple’ cihazlarının Safari tarayıcısı için kullandığı güvenlik ayarlarını aştığına dair bir haber yaptı. GoogleExposed blogunda şu yazıldı: “Google bundan [Safari izleme karşıtı özelliği] nefret etti ve güvenlik ayarlarını geçmek için gizli kod kullanmaya başladı.” “Bu da milyonlarca Safari kullanıcının haberleri bile olmadan aylarca takip edilmesine neden oldu.” Ağustos 2012’de Federal Ticaret Komisyonu, en büyük sivil ceza olarak Google’a $22,5 milyon ceza kesti ve Google’ın önceki gizlilik anlaşmalarını ihlal ettiğini söyledi.
  4. Android: başka bir veri ağ geçidi. FTC cezasından bir yıl sonra Savunmacı Hesaplama kitabını yazan CompterWorld.com’dan Michael Horowitz, Google’ın eski alışkanlıklarına döndüğünü söyledi. “Google dünyadaki nerdeyse tüm Wi-Fi şifrelerini biliyor” diyerek Android işletim sistemi kullanan milyonlarca telefon ve cihaza arka kapıdan erişim olduğunu söyledi.

“Kulağa harika geliyor. Verilerinizi/ayarlarınızı yedekleyerek yeni bir Android cihaza geçmek çok daha kolay oluyor,” diyen Horowitz şirketin bu özelliği müşterilere nasıl sattığını referans olarak gösterdi. “Google’ın yeni Android cihazını eskisi gibi yapılandırmasına izin veriyor. Ancak söylenmeyen şu ki Google Wi-Fi şifrelerini okuyabiliyor.” İyi haber ise bu özellik kapatılabiliyor. “Kötü haber ise diğer tüm Amerikan şirketlerinde olduğu gibi ABD hükümetinin kurumları Google’dan verileri isteyebilir.”

ComputerWorld yerel izleme konusunda sadece Google’a yüklenmeme konusunda dikkatli. DropBox, Microsoft, Apple, Yahoo, Facebook, Skype ve diğerleri de benzer şeyleri yapıyor: kullanıcı verisini okuyarak hükümetlere erişim izni veriyor. Ama Google’ın misyonu patentlerinde gizli. Şirket artan kesinlikle kullanıcı metriklerini analiz ediyor ve bu bilgileri reklam verenlere satıyor.

Böylece Google CEO’su Eric Schmidt’in Google ve diğerlerinin, Edward Snowden’in hala açılmayan devam eden Ulusal Güvenlik Ajansı bilgilerini izleyen Amerika’nın en iyi istihbarat şefleri tarafından kullanılmasının boşluktan daha fazlası olduğunu söylüyor. Bu saçma. Kayıtlara göre Google ne yaptığını biliyor.

2014 yılında Google gizliliği kaybederek daha fazla kar ve veri elde edecek. Google’ın Nest’i satın almasının elektronik cihazlarımız ve yaşamlarımız arasındaki bağlantının kolonileştirilmesi anlamın geldiğini söylemek paranoyaklık olmaz. Bu hafta sunulacak olan bir uygulama gibi gizliliğimize müdahale eden sosyal medya ürünlerinin verileri toplaması trendi, bara gidip bir kadına merhaba demeden adını bilmemiz anlamına geliyor. Yazın ilerleyen döneminde Google, ses ve video yakalayan Glass gözlüğünü satmaya başlayacak. Google Glass elleri serbest bırakan hesaplama platformu olarak harika olsa da kullanıcıların diğer kişileri kayda almasına, analiz etmesine ve izlemesine izin verecek.

Kırmızı çizgileri nerede çizeceğimiz bize kalmış.


Bu içerik, Salon web sitesinde yayınlanan “4 ways Google is destroying privacy and collecting your data” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.