Chrome Google’a toplanan hangi verileri gönderiyor?

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Chrome Google’a toplanan hangi verileri gönderiyor?

Google ve Google temsilcileri, Chrome’ın aldığı ve almadığı verileri ve verilerin Google merkezine iletilmesini tanımlıyor.

Sizinle Kalanlar

  • Tıkladığınız bağlantılar ve adres çubuğuna girdiğiniz bilgiler: Diğer tarayıcılarda olduğu gibi internet gezinme geçmişini yerel olarak saklanabilir. Ancak Chrome arama geçmişini düzenli olarak merkeze göndermiyor.
  • Şifreler: Yerel makinada saklandığında şifreleriniz şifrelenir. Eşleşme için Google sunucularına gönderildiğinde, şifreleriniz (yer işaretleri ve diğer verilerle birlikte), iletim sırasında şifrelenir. Ancak şifreleriniz Google sunucularında saklanmadan önce şifrelenir. Yani Google bunları göremez. Kişisel ayarlarınızdan şifreleme seviyesini belirleyebilirsiniz.

Google’a Neler Gidiyor

Google’ın Chrome ile ilgili gizlilik bildirimleri ve tarayıcının merkeze gönderdiği bilgiler herkese açık bilgiler. İşte bunlardan bazıları ve açıklamaları:

  • Aramalar veya otomatik doldurma önerileri için kısmi aramalar: Google’ın size ilgili sonuç vermesi için nerdeyse tamamı gönderiliyor. “Tahmin hizmeti kullan” ayarındaki işareti kaldırarak Chrome’un bu özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Anlık arama veya URL yüklemeleri: Eğer Anlık ayarını açtıysanız veya about:flags bölümünden bu ayarı yaptıysanız, Chrome’un adres çubuğuna yazdığınız her karakter gönderilir, analiz edilir ve size geri döner. Anlık arama varsayılan olarak açık değildir.
  • Bazı sitelerde “böyle bir sayfa yok” sonuçları: Matt Cutts’a göre eğer bir sitenin kendi 404/”Üzgünüz, böyle bir sayfa yok” sayfası yoksa, Chrome kendi “bu sayfayı mı demek istediniz” önerisini yapabilir. “Dolaşma hatalarını düzeltmek için web hizmeti kullan” ayarındaki işareti kaldırarak Chrome’un bu özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Yer işaretleri ve eşlenen diğer verileri: Gmail, Docs ve diğer kişisel etkiler gibi Google, tarayıcılar arasında eşleşmesini istediğiniz verileri kendi sunucularında tutar ama genel gizlilik politikasında belirtildiği gibi “sorumlu” davranmayı taahhüt eder.
  • Eğer açıksa, sayfa bulmama raporları ve kullanım istatistikleri: Google’a Chrome’u kullanma detaylarınızı vermek için kurulum sırasında bu kutuyu işaretlediyseniz veya ayarlar bölümünde seçtiyseniz, aşağıdakilere bakmalarına izin verirsiniz:

Tercihler, buton tıklamaları ve hafıza kullanımı gibi bilgileri içeren kullanım istatistikleri. İnternet sayfası URL’lerini veya kişisel bilgileri içermez. Sayfa bulmama raporları, açılmama süresine dair sistem bilgisi ve sorunun nedenine bağlı olarak internet sayfası URL’si veya kişisel bilgi içerebilir.

Diğerleri Ne Söylüyor

Toplanan veriler ve neden topladığı konusunda Google’ın resmi yetkililerin yaptığı açıklamaların ötesinde, şüphesi Chrome kullanıcıları Google’ın tarayıcıdan bazı bilgileri aldığını belirtti:

  • Benzersiz ID (kurulum için): İlk olarak kurulum başarı oranını ölçmek için kullanılsa da bundan sonra da tutuluyor. UnChrome kullanarak Chrome’u yüklediğinizde Chrome yüklemesini anonim hale getirebilirsiniz.
  • Benzersiz dizi: Google’ın belirttiği kod dizisi kimlik belirlemez ve Google Chrome promosyon/pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmek için kullanılır. Chrome’u doğrudan Chrome internet sitesinden indirerek bu diziden kurutulabilirsiniz.

Gizlilik Açısından Bilinçli Alternatif: Iron Browser

Google’ın alışkanlıklarınızı toplamasını istemiyor musunuz? Sadece doğru anahtarları açmanın ötesinde koruma mı istiyorsanız? Chrome ve Chromium kaynak kodundan geliştirilen ancak bilgileri Google’a geri göndermeyen Iron Browser’ı deneyin.

Gerçekten de Iron’ın tek farkı bu – gizlilik konuları. Sık güncelleme gelmese de aramalarınız, kullanım istatistikleriniz ve diğer verileriniz kendi sisteminizde kalır.

Umarız ki Chrome’ın hızlı tarama deneyimi sunma karşılığında neler istediğini açıklamayı başarmışızdır. Eğer bu konuyla ilgili tavsiyeleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.


Bu içerik, Life Hacker web sitesinde yayınlanan “What Data of Mine Does Chrome Send to Google?” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.