1.1.1.1 nedir?

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

1.1.1.1 nedir?

1.1.1.1 internette gezinmenin hızlı ve gizli bir yolu. Açık DNS çözücü. Ancak birçok DNS çözücünün aksine 1.1.1.1 kullanıcı verilerini reklamcılara satmaz. 1.1.1.1’in uygulaması onu en hızlı çözücü yapar.

DNS Nedir?

Alan Adı Sistemi (DNS) internetin telefon rehberidir. İnsanlar nytimes.com veya espn.com gibi alan adlarını kullanarak online bilgiye erişir. İnternet tarayıcıları İnternet Protokolü (IP) adresleri aracılığıyla etkileşime girer. DNS, alan adlarını IP adreslerine dönüştürerek tarayıcıların internet kaynaklarını yüklemesini sağlar.

İnternete bağlanan tüm cihazların benzersiz IP adresi vardır ve diğer makinalar cihazı bu şekilde bulur. DNS sunucusu insanların 192.168.1.1 (IPv4) gibi IP adreslerini veya 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 (IPv6) gibi daha karışık alfa numerik IP adreslerini ezberlemesini gerektirmez.

DNS çözücü nedir?

Kullanıcı facebook.com gibi internet uygulamasını ziyaret etme isteğinde bulunduğunda kullanıcının bilgisayarı, uygulamayı yüklemek için hangi sunucuya bağlanması gerektiğini bilmeli. Bilgisayarlar başlangıçta “isimden adrese” çevirisine dair bilgiye sahip değildir. Bu nedenle bu bilgiyi özelleşmiş sunuculara sorarlar.

Bu özelleşmiş sunuculara DNS tekrarlı çözücüsü adı verilir. Çözücünün işi cloudfare.com için 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 ismine ait adresi bularak bilgisayara iletmektir.

Bilgisayarlar IP adresleriyle belirtilen özel DNS çözücüleriyle konuşmak için yapılandırılmıştır. Genellikle yapılandırma, kullanıcının evdeki veya kablosuz bağlantılarındaki ISP (Comcast veya AT&T gibi) veya ofis bağlantılarında ağ yöneticisi ile yönetilir. Kullanıcılar bilgisayarın konuştuğu DNS çözücüsünü manuel olarak da değiştirebilir.

Neden ISP’nin çözücüsü yerine 1.1.1.1 kullanılır?

Üçüncü parti DNS çözücüsüne geçmenin ana nedeni güvenlik ve performanstır. ISP’ler DNS’leri üzerinde güçlü şifreleme kullanmaz veya DNSSEC desteklemek. Bu nedenle DNS sorguları veri ihlallerine açık hale gelerek kullanıcıları aracı saldırılar gibi tehditlere maruz bırakır. Ayrıca ISP’ler genellikle kullanıcı aktiviteleri ve davranışlarını izlemek için DNS kaydedici kullanır. Bu çözücüler her zaman istenen hızlara sahip değildir. Aşırı kullanım nedeniyle aşırı yüklendikleri zaman daha da yavaşlarlar. Ağda yeterli trafik varsa ISP’nin recursorı isteklere cevap vermeyi bırakabilir. Bazı durumlarda saldırganlar ISP’nin recursorını aşırı yükleyerek hizmet engelleme saldırısı yapabilirler.

ISP recursorlarının eksi yanı ve riski 1.1.1.1 gibi tekrarlı DNS hizmetleriyle ortadan kaldırılabilir. Yeni şifreleme ve en hızlı çözüm hızları gibi güvenlik özellikleriyle 1.1.1.1 daha iyi kullanıcı deneyimi sunar.

1.1.1.1’yi diğer açık DNS hizmetlerinden daha güvenli yapan ne?

Bazı diğer tekrarlı DNS hizmetleri, DNSSEC destekledikleri için hizmetlerinin güvenli olduğunu iddia edebilir. Bu iyi bir güvenlik uygulaması olsa da bu hizmetleri kullananlar DNS şirketlerine karşı korunmaz. Bu şirketlerin çoğu, ticari amaçlarla kullanmak için DNS müşterilerinden veri toplar. Alternatif olarak 1.1.1.1 kullanıcı verisi toplamaz. Kayıtlar hata ayıklama amacıyla 24 saat tutulduktan sonra silinir.

1.1.1.1 aynı zamanda sorgu ismi minimizasyonu gibi diğer açık DNS hizmetlerinde olmayan güvenlik özellikleri sunar. Sorgu ismi minimizasyonu, yetkili DNS sunucularına minimal sorgu adı göndererek gizlilik sızıntılarını ortadan kaldırır.

1.1.1.1’yi en hızlı tekrarlı DNS hizmeti yapan ne?

Cloudfare ağının 1.1.1.1’e verdiği güç, hızlı DNS sorguları için doğal bir avantaj. Cloudfare’in dünya çapında bulunan 1000+ sunucusunda uygulandığı için dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar 1.1.1.1’den hızlı cevap alabilir. Buna ek olarak bu sunucular Cloudfare platformunda 7 milyondan fazla alan adına erişerek bu alan adlarının sorgularını hızlı bir şekilde yapar.

En hızlı ve en tüketici odaklı DNS olmanın yanı sıra 1.1.1.1’in en iyi tarafı ücretsiz olması. 1.1.1.1’i 5 dakikada nasıl kuracağınıza bakın.


Bu içerik, Cloudflare web sitesinde yayınlanan “What is 1.1.1.1?” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.