Android telefonunuzu nasıl şifrelersiniz (ve neden şifrelemek istemelisiniz?)

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Android telefonunuzu nasıl şifrelersiniz (ve neden şifrelemek istemelisiniz?)

Google, Android Gingerbread (2.3.x) zamanında cihaz şifreleme tanıtsa da o zamandan beri önemli değişimler yaşandı. Lollipop (5.x) ve üstü için alışılmışın dışında bir şekilde sunulurken eski cihazlarda kendiniz açmanız gerekiyordu.

Neden telefonunuzu şifrelemek istersiniz?

Şifreleme, telefonun verilerini karmaşık bir formda tutarak okunamaz olmasını sağlar. (Düşük seviye şifreleme işlevlerini gerçekleştirmek için Android, Linux kernelde standart disk şifreleme sistemi olan dm-crypt kullanıyor. Linux dağıtımlarında kullanılan teknolojinin aynısı.) PIN şifrenizi veya kilitli ekranda deseninizi girdikten sonra telefonunuz verilerin şifresini açarak anlaşılır hale getiriyor. Eğer şifreleme PIN veya şifresi bilinmiyorsa verilerinize erişemezler. (Android 5,1 ve üstünde şifreleme PIN veya şifre istemiyor. Ama bunlardan birine sahip olmamak şifreleme etkinliği azalttığı için öneriliyor.)

Şifreleme, telefonunuzdaki hassas verileri korur. Örneğin şirket telefonunda hassas iş verileri olan şirketler, verilerin casusluğa kurban gitmemesi için şifreleme (güvenli kilit ekranıyla birlikte) uygulamak ister. Gelişmiş şifre kırma yöntemleri olsa da saldırgan şifreleme anahtarı olmadan verilere erişemez.

Ortalama bir kullanıcıysanız, telefonunuzda hassas veri olmadığını düşünebilirsiniz. Ama aslında var. Telefonunuz çalınırsa, hırsız e-posta gelen kutusuna, ev adresinize ve diğer kişisel bilgilerinize erişebilir. Birçok hırsız, şifrelenmiş olsun ya da olmasın standart açma koduyla verilerine erişemeyecektir. Birçok hırsız, kişisel verilerinize ulaşmaktan çok telefonu satmakla ilgilenir. Ama yine de bilgilerinizi korumaktan zarar gelmez.

Şifrelemeyi açmadan önce düşünmeniz gerekenler

Yeni Android telefonlarının çoğunda şifreleme varsayılan olarak ayarlanır. Sizin telefonunuzda da durum böyleyse şifrelemeyi kaldırmanın bir yolu yoktur. Ama şifrelemenin açık gelmediği bir telefon kullanıyorsanız, şifrelemeyi açmadan önce düşünmeniz gereken bazı şeyler var:

  • Yavaş Performans: Cihaz şifrelendiğinde, her erişiminizde verilerin şifresi açılacak. Bu nedenle şifreleme açtığınızda performans düşüklüğü olabilir. Ancak birçok kullanıcı (özellikle de güçlü telefonları olanlar) bunu fark etmez.
  • Şifreleme tek yönlüdür: Şifrelemeyi kendiniz açarsanız, süreci geri almanın tek yolu telefonu fabrika ayarlarına döndürerek her şeye sıfırdan başlamak. Bu nedenle sürece başlamadan önce emin olun.
  • Eğer root varsa geçici olarak bunu kaldırın: Eğer rootlu telefonu şifrelemeye kalkarsanız sorunlar yaşarsınız. Rootlu telefonu şifreleyebilirsiniz ama ilk olarak rootu kaldırın, şifreleme sürecini tamamlayın ve daha sonra tekrar rootlayın.

Bunlar sizi telefonunuzu şifrelemekten alıkoymasın – sadece beklemeniz gerekenlere dair genel bir fikir verdik. Birçok kişi bu korumanın değeceğine inanıyor.

Android için şifreleme nasıl açılır

Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

  • Cihazı şifrelemek bir saat ya da daha uzun sürer.
  • Cihazın pili en az %80 şarja sahip olmalı. Android diğer türlü bu işleme başlamaz.
  • Cihazın tüm süreç boyunca prize takılı olması gerekir.
  • Eğer telefon rootluysa öncelikle rootu kaldırın!

Yani işleme başlamadan önce zamanınızın ve pilinizin olduğundan emin olun. Eğer işleme müdahale ederseniz veya tamamlanmadan sonlandırırsanız, tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. İşlem başladıktan sonra en iyisi cihazı bırakmak.

Tüm engelleri kaldırdıktan sonra cihazınızı şifrelemeye hazırsınız.

Ayarlar menüsüne girerek “Güvenlik” sekmesine tıklayın. Bazı cihazlarda farklılık olabilir. Cihaz şifreliyse burada görebilirsiniz. Bazı cihazlar SD kart içeriğinin de şifrelenmesine izin verir. Ama varsayılan olarak Android sadece telefondaki saklamayı şifreler.

Eğer cihaz şifreli değilse, “Telefonu şifrele” seçeneğine basarak süreci başlatabilirsiniz.

Bir sonraki ekranda süreçte ne olacağını anlatan uyarı ekranı çıkar. Bu yazıda çoğunu ele aldık. İlerlemeye hazır olduğunuzda “Telefonu şifrele” butonuna basın.

Bir uyarı daha çıkacak (neler olup bittiğinden emin olmanızı istiyorlar) ve size işleme müdahale etmemenizi söyleyecek. Hala korkmadıysanız bir kere daha “Telefonu şifrele” butonuna basmanız yeterli olacak.

Telefon yeniden başlayarak şifreleme işlemini başlatacak. İlerleme çubuğu ve tahmini tamamlanma süresi gözükecek. Bu da telefonsuz ne kadar zaman geçireceğinizi anlamanıza yardımcı olacak. Biraz bekledikten sonra her şey yoluna girecek. Bunu yapabilirsiniz. Güçlüsünüz.

İşlem tamamlandıktan sonra telefon yeniden başlayarak hazır olacak. Kilitli ekran şifresi, PIN veya deseni belirlediyseniz, cihaz yeniden başladıktan sonra bunu girebilirsiniz.

Eğer PIN veya şifre belirlemediyseniz, şimdi belirlemenin tam zamanı. Ayarlar > Güvenlik menüsüne girin. Bu menü içerisinden “Ekran Kilidi” seçeneğini seçin (Samsung Galaxy cihazlarında kullanılan kelimeler farklı olabilir).

Güvenlik için Desen, PIN veya şifre seçin.

Cihaz açılırken PIN, şifre veya desen girilip girilmeyeceği sorulacak. Bu tamamen size kalmış. Ama evet seçeneğini işaretleyerek cihazın güvenliğini arttırabilirsiniz.

Parmak izi okuyucusuyla bile ilk açılışta parmak izini kullanmazsınız. Şifre, PIN veya desen girmeniz gerekir. Cihaz doğru güvenlik açma yöntemiyle açıldıktan sonra parmak izi okuyucu kullanılarak ekran açılabilir.

Bu noktadan itibaren cihazınız şifrelenmiş durumda. Ama eğer kapamak isterseniz cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. Kutudan çıktığında şifrelenmiş yeni bir cihazınız varsa, şifrelemeyi fabrika ayarlarına dönseniz bile kaldıramazsınız.


Bu içerik, How to Geek web sitesinde yayınlanan “How to Encrypt Your Android Phone (and Why You Might Want to)” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.