Bir akıllı telefonun şifresini kırmak ne kadar sürer?

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Bir akıllı telefonun şifresini kırmak ne kadar sürer?

iPhone kullanıcılarının kişisel verisi ve meraklı gözleri suçlular ve araştırmacılar arasında sadece dört ila altı basamak durur. Saklanan kayıtlara erişmek için saldırganların elektronik klik sesini duyana kadar olası PIN’leri denemesi gerekir. Sorun şu ki “kaba kuvvet” girişimleri, dahili zaman gecikmelerini tetikler ve veriler silinebilir.

Yakın zamanda mahkeme Apple’ın FBI’a Aralık ayında San Bernardino, California’da yaşanan silahlı saldırıyı araştırırken bu engelleri kaldırması için işletim sistemi tasarlamasını istedi. Şirket, aracın kötüye kullanılacağını düşündüğü için buna karşı çıktı. Kullanıcının şifresinin gücüne göre herkesin iPhone’u kara kutu olarak kalabilir.

Apple’ın yazılımını sakat bırakan aracın kullanılarak farklı şifreleri kırmasının ne kadar süreceğinin test edilmesi kontrolden çıktı. Fortune girilen bilgileri saklamıyor olsa da gerçek şifrenizi vermemenizi tavsiye ediyoruz. Cihazınızda veya ağınızda tuş kaydedici veya aracı saldırganların olmadığını kim bilebilir?

Güvenliğinizi arttırmak ister misiniz? Cihazınızı açmak için gerekli karakter sayısını (veya türünü) arttırmayı düşünün. Apple’ın son işletim sistemi iOS 9’u kullananlar için bunu yapmanın 10 basit adımı. Sadece kimsenin (ya da kameraların) sizi izlemediğinden emin olun.

  1. Telefonunuzun kilidini açın.
  2. “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
  3. “Touch ID & Şifre” veya “Şifre” bölümüne gelin.
  4. Mevcut şifrenizi girin.
  5. “Şifre Değiştir” tıklayın.
  6. Mevcut şifrenizi girin.
  7. “Şifre Seçenekleri” butonuna tıklayın.
  8. “Özel Alfa numerik Kod” butonuna tıklayın.
  9. Sayı, büyük-küçük harfe duyarlı ve özel karakter içeren yeni şifrenizi oluşturun.
  10. Yeni güvenliğinizi kutlayın! Ve bu şifreyi unutmayın!

Daha fazlası için şifreyi kırmanın yaklaşık ne kadar süreceğine dair bir kılavuz:

Şifre Kırma Zamanları

Bu içerik, Fortune web sitesinde yayınlanan “How Long It Takes to Break a Passcode” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.