Neden herkese açık Wi-Fi ağlarında VPN kullanmalısınız?

Son güncelleme tarihi: 28 Ocak 2019

Neden herkese açık Wi-Fi ağlarında VPN kullanmalısınız?

VPN, ağ operatörlerinin aktivitelerinize bakmasını etkili bir şekilde önler.

Ücretsiz veya ödemeli herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlandığınız zaman yönlendirmelerin olduğunu görebilirsiniz. Sizi istediğiniz internet sitesine yönlendirmek veya e-postalarınızı almak yerine, Apple iOS ve macOs ekranlarında açılır pencere olarak Wi-Fi portalı yerleştirdi. Bu ekran üzerinde ağı kullanmak için şartları ve koşulları kabul etmeniz gerekiyor.

Apple, ağa katıldıktan sonra iPhone, iPad veya Mac üzerinde Apple sitesine ulaşamazsanız bu portal sayfasını açıyor. İşletim sistemi önünüzde bir şey olduğunu anlıyor ve Apple’ın size yer açması için siz neredeyse her zaman portal sayfasına yönlendiriyor.

Peki ağ operatörünün -ister kahve dükkanında, ister otel zincirinde, ister kurumsal bir şirkette – verilerinize bakması konusunda endişelenmeli misiniz?

Pek değil. Şimdi nedenlerini açıklayacağım. Eğer endişeleriniz varsa sanal özel ağ (VPN) üyeliği bunları giderebilir. Öncelikle neden korkmanız gerektiğini açıklayacağım. Daha sonra ise VPN’e giriş yapacağım.

Yeniden yönlendirme ele geçirme demek değil

Wi-Fi portalında yeniden yönlendirme oldukça kaba bir seviyede olur. Ağı yöneten, interneti keserek kendini kanıtlamayan cihazların erişimini engeller. Ancak testi geçtikten sonra -butona tıklama, giriş yapma veya ödeme bilgisi girme- kısıtlama biter ve internet erişiminiz olur.

Ama aynı zamanda korunmayan, yönetilmeyen veya izlenmeyen ağları izleyen meraklıların olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Olası olmasa da kafenin köşesinde oturan biri sizi izliyor olabilir. Açığa çıkmış bir ağdaysanız, detayları almaya çalışan kötü amaçlı yazılım içeren bir bilgisayar ya da virüs aygıt yazılımına sahip bir router olacaktır.

İyi haber ise detayları almaya çalışan açığa çıkmış ağların son günlerde çok fazla bilgi alamaması. Birkaç yıl önce ABD ve diğer ülkelerde ulusal güvenlik verilerine müdahale edilmesine dair sızıntılar nedeniyle, e-posta araması ve içerik tabanlı online hizmet sağlayan şirketin çoğu şifreli web, e-posta ve uygulama tabanlı bağlantılara geçtiler. (Finans, hukuk, tıp ve e-ticaret siteleri yıllar önce akıllandı. Eğer her şey için şifreleme kullanmayan bir şirketle çalışıyorsanız o şirketi bırakın!)

Zararlı kişiler, internet sitesini veya e-posta sunucusunu taklit ederek güvenli bağlantıya giriş yapamaz. şifreli bağlantılar, Apple’ın işletim sisteminde ve Firefox gibi üçüncü parti tarayıcılarda yer alan doğrulamaya dayanıyor. Eğer biri müdahale etmeye kalkarsa, “güvenli olmayan bağlantı” gibi uyarılar çıkar. Sorunu anlayana kadar o siteyi kullanmayın. (Bu, sahte internet sitesini ziyaret ederek detaylarınızı girmenizi isteyen şifre dolandırıcılığı e-postalarından farklı.)

Wi-Fi bağlantısında birden fazla fiziksel bağlantıda bu gibi bir uyarı alıyorsanız, zamanınız varsa ilgili kişilere bildirin.

Bunun yerine VPN deneyin

Bazı insanlar, içeriği güvenli bile olsa da verilerinin incelenmesi potansiyelini istemiyor. Örneğin ağı tarayan üçüncü taraflar aldığınız sayfaları veya sağladığınız bilgileri görüntüleyemese bile hangi siteleri ziyaret ettiğinizi belirleyebilir.

Bu noktada devreye VPN girer. VPN bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza giren ve çıkan tüm verileri, güvenli veri merkezinde internetin başka yerine yönlendirerek şifreler. Kullandığınız çoğu bağlantı şifreli bağlantı olsa bile VPN bunun üstüne bir katman daha sararak anonimlik ve gizlilik sağlar.

Birçok VPN’ni bilinmeyen ağa bağlandığınızda veya herkese açık veya güvensiz olarak işaretlediğiniz ağlara otomatik olarak açılması için yapılandırabilirsiniz.

VPN genelde özelliklerine ve tüketeceğiniz bant genişliğine bağlı olarak aylık $4-$10 tutar. Kontrol etmediğiniz veya başkalarına ait ağlarda zaman geçiriyorsanız, sınırsız paketler de sunulur.


Bu içerik, Mac World web sitesinde yayınlanan “Why you should use a VPN on a public Wi-Fi network” içeriğinin Türkçe çevirisidir. Orijinal içerikteki bazı bölümler, yerelleştirme amacıyla dışarıda bırakılmış olabilir.